Een app-wachtwoord toevoegen in Microsoft 365

Een oude scanner die naar e-mail scant, een oudere mailapp of een script dat via SMTP mailt: zulke toepassingen ondersteunen geen meervoudige verificatie (MFA). Een app-wachtwoord is een lang, willekeurig wachtwoord dat zo'n toepassing gebruikt in plaats van je gewone wachtwoord en MFA. In dit artikel zie je wanneer app-wachtwoorden nog werken in Microsoft 365, hoe je ze aanmaakt en verwijdert, en waarom je ze beter vervangt door een modernere oplossing.

Bijgewerkt op 16 oktober 2026. App-wachtwoorden werken alleen nog met de oude MFA per gebruiker, niet met security defaults of voorwaardelijke toegang. Daarnaast schakelt Microsoft eind december 2026 basisverificatie voor SMTP AUTH in Exchange Online uit. Dit artikel legt uit wat dat betekent en welke alternatieven er zijn.

Wanneer werken app-wachtwoorden?

In de praktijk werkt een app-wachtwoord vandaag vooral nog voor SMTP AUTH (mail versturen via smtp.office365.com) en voor sommige oudere toepassingen.

SMTP AUTH: wat verandert er in 2026?

Microsoft schakelt basisverificatie voor SMTP AUTH (client submission) in Exchange Online eind december 2026 standaard uit. Beheerders kunnen het daarna tijdelijk weer inschakelen; de definitieve einddatum kondigt Microsoft in de tweede helft van 2027 aan. Nieuwe tenants kunnen het vanaf dan niet meer gebruiken. Scanners en toepassingen die met een gebruikersnaam en (app-)wachtwoord mailen, moet je dus nu omzetten.

Een app-wachtwoord aanmaken (als gebruiker)

  1. Ga naar mysignins.microsoft.com/security-info.
  2. Klik op Aanmeldingsmethode toevoegen en kies App-wachtwoord.
  3. Geef het een naam, bijvoorbeeld Scanner 2de verdieping, en klik op Volgende.
  4. Kopieer het wachtwoord en vul het in de toepassing in. Je ziet het maar één keer.

Zie je App-wachtwoord niet in de lijst? Dan is MFA per gebruiker niet ingeschakeld voor je account, of heeft je beheerder app-wachtwoorden niet toegelaten.

Een app-wachtwoord toevoegen in de beveiligingsgegevens

App-wachtwoorden toelaten (als beheerder)

  1. Ga naar het Microsoft Entra admin center > Entra ID > Gebruikers > Meervoudige verificatie per gebruiker.
  2. Open Service-instellingen.
  3. Kies de optie om gebruikers app-wachtwoorden te laten maken (Allow users to create app passwords to sign in to non-browser apps) en klik op Opslaan.
App-wachtwoorden toelaten in de MFA-service-instellingen

Een app-wachtwoord verwijderen

Ga naar Beveiligingsgegevens, zoek het app-wachtwoord en klik op Verwijderen. Verwijder app-wachtwoorden die je niet meer gebruikt, zeker als een toestel weg is of iemand de organisatie verlaat.

Betere alternatieven

SituatieAlternatief
Oude mailapp of Outlook-versieGebruik een app met moderne verificatie, zoals de nieuwe Outlook of Outlook mobiel
Scanner of printer die naar e-mail scantFirmware-update met OAuth, scannen naar OneDrive/SharePoint, of SMTP-relay via een connector in Exchange Online
Toepassing die meldingen mailtOAuth voor SMTP, Microsoft Graph (sendMail), High Volume Email of Azure Communication Services
ScriptMicrosoft Graph met een app-registratie of beheerde identiteit

Tips


Meer over 365 algemeen